^Powrót

 

                  uonet     

„Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona” - to hasło przewodnie spotkania, jakie odbyło się z inicjatywy Muzeum Ziemi Złotowskiej w październiku w naszej szkole.
Na początku Pani Kamila Krzanik-Dworanowska wprowadziła wszystkich zebranych w tematykę haftu krajeńskiego - jego historii, prawidłowego wzoru i jego znaczenia, kolorystyki i motywów oraz przedstawiła stan badań naukowych, które były i są aktualnie nad nim  prowadzone.
Drugą częścią spotkania były zajęcia warsztatowe prowadzone przez Panią Joannę Skierę, której haft krajeński jest wielką pasją i zamiłowaniem. Uczniowie po uprzednim "przeszkoleniu" samodzielnie malowali motywy haftu na płóciennych torbach oraz talerzykach.
Bardzo ciekawym elementem spotkania była możliwość podpatrzenia prawidłowego haftowania u Pana Jerzego Brzezińskiego, autora niezliczonych serwetek, obrusów a nawet krawatów z motywem krajeńskim.  
 
Mamy nadzieję, że spotkanie było pierwszym, ale nie ostatnim tego typu wydarzeniem, gdyż spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem naszych uczniów.
 
Zdjęcia: zbiory własne oraz MZZ.

218dd457c9c2058e41bd6b2a6e39f818ec994fd6

Z okazji Dnie Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował quiz dla klas IV-VIII pt. "Czy znasz swojego wychowawcę?".
Już kilka dni wcześniej uczniowie przepytywali swoich wychowawców z najróżniejszych dziedzin ich życia, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoich nauczycielach. Najlepiej przygotowane okazały się klasy V i VIII, które o Pani Dorocie i Pani Aurelii wiedzą naprawdę bardzo dużo.
A wiedzę trzeba było posiąść różnorodną, gdyż quizowe pytania dotyczyły m.in.: numeru buta, ulubionego koloru, oglądanego serialu lub programu telewizyjnego, zdolności kulinarnych i ulubionych przysmaków, literatury, sportu, ulubionych form spędzania czasu wolnego oraz zainteresowań naszych wychowawców. Zwycięskie klasy oraz Grono Pedagogiczne wraz z wszystkimi pracownikami szkoły otrzymały słodkie upominki.
Przygotowany przez Samorząd Uczniowski quiz był nie tylko formą rywalizacji pomiędzy poszczególnymi klasami, ale przede wszystkim pozwolił dzieciom lepiej poznać swoich nauczycieli.

W związku z Dniem Edukacji Narodowej mieliśmy okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji historii, poświęconej dawnym szkołom na Złotowszczyźnie. Ciekawą prezentację multimedialną z ogromem fotografii szkół, sal lekcyjnych, uczniów w mundurkach, materiałów dydaktycznych, uroczystości szkolnych itp. zaprezentował nam słynący z barwnych opowieści Pan Jerzy Jelonek (Muzeum Ziemi Złotowskiej) - skarbnica wiedzy o Złotowie i jego okolicach.
Spotkanie z Panem Jerzym było nie tylko okazją do poznania historii dawnego szkolnictwa, ale również ciekawym uzupełnieniem tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
 
Spotkanie zorganizowała Pani Magda Stachyra - nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w ZSK.
Zdjęcia - Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Głównym zadaniem projektu jest edukacja młodych Polaków, bazując na historiach Powstańców, która ma wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w tej kampanii. Uczniowie klasy 6 oraz wolontariusze wykonali własnoręcznie kartki wraz z życzenia, które zostały wysłane do Powstańców. Również na zajęciach z informatyki uczniowie wysłali kartki elektroniczne. Mamy nadzieję, że w ten sposób sprawimy radość Powstańcom i pokażemy, że jesteśmy im wdzięczni za bohaterską postawę.

W środę 23 października 2019 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej.

To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor Danuta Łoboda. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Wojciecha.

Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne a  także taneczne.

img 20191003 135355
Jest nam niezmiernie miło, kiedy absolwenci naszej szkoły odnoszą sukcesy edukacyjne i zawodowe. Kibicujemy im zawsze z całego serca. Cieszymy się również, gdy ich życie osobiste układa się tak, jak sobie wymarzyli. A jeśli jeszcze w tym wszystkim pamiętają o nas, jesteśmy bardzo wzruszeni. 
I taką wzruszającą niespodziankę sprawiła nam nasza absolwentka Hania, która podarowała dzieciom ze świetlicy całą torbę przyborów szkolnych, jakie otrzymała zamiast kwiatów w dniu swojego ślubu.

Za pamięć i upominek serdecznie dziękujemy, a Młodej Parze na nowej drodze życia życzymy wszystkiego najlepszeg

 

 

  

-->