^Powrót

 


 

bezpieczny powrot do szkoly - uczniowie       bezpieczny powrot do szkoly - rodzice


 

 

                  uonet     

„Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona” - to hasło przewodnie spotkania, jakie odbyło się z inicjatywy Muzeum Ziemi Złotowskiej w październiku w naszej szkole.
Na początku Pani Kamila Krzanik-Dworanowska wprowadziła wszystkich zebranych w tematykę haftu krajeńskiego - jego historii, prawidłowego wzoru i jego znaczenia, kolorystyki i motywów oraz przedstawiła stan badań naukowych, które były i są aktualnie nad nim  prowadzone.
Drugą częścią spotkania były zajęcia warsztatowe prowadzone przez Panią Joannę Skierę, której haft krajeński jest wielką pasją i zamiłowaniem. Uczniowie po uprzednim "przeszkoleniu" samodzielnie malowali motywy haftu na płóciennych torbach oraz talerzykach.
Bardzo ciekawym elementem spotkania była możliwość podpatrzenia prawidłowego haftowania u Pana Jerzego Brzezińskiego, autora niezliczonych serwetek, obrusów a nawet krawatów z motywem krajeńskim.  
 
Mamy nadzieję, że spotkanie było pierwszym, ale nie ostatnim tego typu wydarzeniem, gdyż spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem naszych uczniów.
 
Zdjęcia: zbiory własne oraz MZZ.

 

 

  

-->